ODPOVĚDI NA VAŠE NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY

Na bazalce se mi objevili exterémně malé mušky, ale ve velkém množství. Co s nimi?

Naše rostliny jsou bez chemického ošetření a škůdci jsou toho důkazem, ale bohužel pak jimi rostliny trpí.

– pokud najdete jen první nebo jen několik málo kusů hmyzu, které ještě nezaložily kolonii, měli byste je okamžitě odstranit a rostliny můžete nechat růst.
– pokud je najdete již ve velkém množství, měli byste odstranit celou rostlinu (rostliny), protože se velmi dobře ukrývají v místech růstu a pod listy nebo mezi nimi.

Nedoporučujeme jako první volbu používat insekticidy. Většina chemikálií (i těch ekologických) není určena k použití v interiéru a po ošetření jsou rostliny již nekonzumovatelné. Většina insekticidů navíc nepůsobí pouze na hmyz – poškodí také lidské zdraví.

Po odstranění rostlin produkt důkladně očistěte. Dutiny umyjte pod tekoucí vodou a vydezinfikujte všechny povrchy. K tomu můžete použít antiseptické roztoky, vodku, ocet nebo jiný dezinfekční přípravek.

Jaké sazenice se dávají ke Smart Garden 3 a Smart Garden 9/9 Pro?

Smart Garden 3: 3× bazalka
Smart Garden 9/9 Pro: 3× rajče, 3× bazalka, 3× salát

Jak spojit Smart Garden 9 Pro s telefonem?

Nejprve si stáhněte naši aplikaci Click & Grow do zařízení, které podporuje Bluetooth. Aplikaci najdete v App Store nebo Play Store:
Apple Store: https://apple.co/3aqTA80
Obchod Play: https://bit.ly/3sEkJKW

Kdy by se měla průhledná kopulka sundat?

Kopulka se sundavá dřív než se rostlinky začnou dotýkat stěn.

Jaké jsou životní cykly rostlin?

Různé rostliny mají různé životní cykly. Většina rostlin roste 2-3 měsíce, chilli papričky a některé kvetoucí rostliny až 6 měsíců. Životnost rostliny závisí také na dostupném světle, teplotě v místnosti a způsobu péče o rostlinu. Pokud například jedlé bylině odřežete všechny listy najednou, může rostlina uhynout. Také rostliny zasazené v zimních měsících mohou růst déle.

Z čeho jsou vyrobeny kapsle Smart Soil?

Jsme příznivci čistých potravin a geneticky nemodifikovaných rostlin a do našich výrobků jsme nedali nic, co by bylo byť jen vzdáleně podezřelé.

V našich produktech nejsou žádné pesticidy, fungicidy, insekticidy, rostlinné hormony ani jiné podezřelé látky. A ani je nepotřebujeme – dobře zavlažovaná a živená rostlina s dokonalými podmínkami pro růst se dokáže bránit sama bez jakékoliv pomoci zvenčí.

Naše kapsle Smart Soil se skládá z patentovaného materiálu složeného z přírodního kokosového vlákna a rašeliny s přidanými rostlinnými živinami (N, P, K, Mg, Ca a mikroprvky) potřebnými pro růst rostlin. Živiny jsou dodávány ve formě pomalu se uvolňujících živných kuliček, které mají červenou, zelenou nebo béžovou barvu.

Přestože jsou minerální soli, které používáme, chemicky stejné jako ve všech organických hnojivech, ve většině zemí nemohou být certifikovány jako „organické“.

Jaká je spotřeba elektrické energie jednotlivých květináčů?

Díky použití vysoce kvalitních úsporných LED světel je spotřeba elektrické energie u květináčů Click and Grow na příjemně nízké úrovni. Model Smart Garden 3 má příkon 8 W. Měsíční spotřeba je 3,8 kWh. Varianta Smart Garden 9 má příkon 13 W. Měsíční spotřeba je 6,2 kWh.

Chtěla bych zasadit různé rostliny. Mohou zbývající kapsle zůstat v otevřených baleních?

Kapsle se substrátem můžete nechat v otevřeném balení. Balení je zavřené samolepicím polepem, avšak ani bez něho kapslím nehrozí nebezpečí, pokud zůstanou v suchu.

Mohu registrovat květináč koupený od neautorizovaného prodejce?

Bohužel to není možné. Protože nevíme, jak se tito prodejci ke zboží chovají, jak dlouho je skladují a v jakých podmínkách, nemůžeme za něj přebírat odpovědnost.

Jak zjistím, kdo patří mezi autorizované prodejce?

Jejich přehled najdete v horní liště (horní části webu) pod odkazem Autorizovaní prodejci.

Světlo se vypíná. Jedná se o poruchu?

Smart Garden 3 i 9 jsou vybavené speciálními LED světly s časovačem, který přisvětluje rostlinkám 16 hodin denně, 8 hodin je tma. Toto střídání světla podporuje klíčení a následný růst rostlin. Cyklus začne zapojením Smart Garden do zásuvky.

Jaká je charakteristika růstových LED světel Click and Grow?
Domácí zahrádky Click and Grow používají studené bílé LED diody (bez bližší specifikace) u modelů Smart Garden 3 i Smart Garden 9 a další tmavě červené LED diody u modelu Smart Garden 9. Model Smart Garden 9 je vybavený 6 x studenou bílou + 3 x tmavě červenou.
Smart Garden 3 má světelný výkon přibližně 250 lumenů, Smart Garden 9 pak přibližně 550 lumenů.
V zahradnictví obvykle sledujeme spektrální rozsah, který je pro rostliny užitečný. Lampy Click and Grow poskytují ve fázi klíčení minimální PPFD 150 umol/m2/s.
Rostlina usychá, protože tyčinka, která nasává vodu do kelímku je zarostlá kořínky, lze to nějak řešit, nebo musím koupit nový kelímek?

Pokud vám kořínky prorostou do nasávacího knotu a zavlažování se zastaví, můžete tento problém vyřešit povytažením knotu dovnitř do kelímku tak, aby vykukovala i nezarostlá část knotu. Případně můžete celou tyčinku vytáhnout a zarostlou část opatrně odříznout.

Další možností je pořízení nového kelímku.

Na půdě se objevila plíseň, u jiné rostliny je na povrchu půdy zelená řasa. Co dělám špatně?

Může se stát, že spolu s rostlinami rostou bílé plísně a zelené řasy. Není to sice pěkný pohled, ale pro rostliny nejsou tyto řasy a plísně nebezpečné.

Důvody, proč plíseň a řasy kolonizují povrch půdy:

  • Protože jsou rostliny Click and Grow pěstovány přirozeně, bez použití GMO a škodlivých látek, je výskyt plísní nebo řas na povrchu půdy vlastně takovým ukazatelem „čistoty“ půdy. Půda obsahuje přirozené živiny, dostatek vody a má správné pH, což vyhovuje nejen rostlinkám, ale poskytuje ideální podmínky i pro růst plísní a řas.
  • Možná jste Smart Garden přemokřili. Při zalévání je velmi důležité Smart Garden nepřelívat. Doporučujeme, aby plovák zůstával ve středu nádrže. Pokud jsou rostliny příliš vlhké, vysuňte plastové kalíšky a nechte je 1-2 dny proschnout.

Jak předcházet vzniku plísní a řas:

  • Ujistěte se, že teplota v domě je vhodná pro pěstování rostlin. Nejlepší průměrná teplota je 18 až 24 ° C .  Toto teplotní rozmezí je pro rostliny nejpříznivější a při této teplotě se nebude dařit plísním a řasám.
  • Používejte (neodstraňujte) bílá víčka ve tvaru písmene U. Víčka zakrývají povrch půdy, takže mezi víkem a půdou je jen minimální prostor, bez přístupu vzduchu a světla.
  • Pokud je plíseň nebo řasa velmi agresivní, můžete je opatrně odstranit, seškrábat. Ukázku najdete na následujícím videu – https://youtu.be/7WoH9FhRUxA. Pokud nepoškodíte rostliny, budou i nadále růst.
  • Zkuste použít mletou skořici, lehce poprašte postiženou půdu, řasám a plísním se v takovém prostředí nebude dařit a rostlině to neublíží.
  • Prostříhejte lístky rostlin u povrchu květináče, aby kolem stonků mohl proudit vzduch.
Ztratil jsem průhlednou kopulku na malé rostlinky. Je možné toto příslušenství dokoupit?

 V současné době bohužel není samotná plastová krytka na malé rostlinky jako náhradní díl  k dispozici. Můžeme Vám však doporučit zakoupení tak zvané experimentální sady, která obsahuje kompletní kalíšky pro pěstování v systému Click and Grow, včetně plastových kopulek a zeminy bez semínek.

Jak dlouho lze kapsle uchovávat?

Substrátové kapsle se semínky lze skladovat přibližně jeden rok, pokud jsou uchovávány v temnu a suchu a při běžné pokojové teplotě (do 26 °C) – to platí i pro již otevřená balení. Proto se neváhejte zásobit různými rostlinami pro dlouhodobé použití. 

Může kapslím se semínky uškodit mráz?

Substrátové kapsle se semínky jsou dokonale suché a balení je hermeticky uzavřené. V suchém stavu mráz semenům neuškodí. I po otevření balení je možné substrát se semínky dále skladovat. Důležité pouze je, aby semínka zůstala v suchu.

Click and Grow - Dotazy k produktům

13 + 6 =